Zdraví

PLAVÁNÍ S TAMPONEM: PROČ HO VYMĚNIT PO KAŽDÉM KOUPÁNÍ?

Tampony jsou naším zachráncem, když se o slovo přihlásí matka příroda a nechceme se vzdát vodních radovánek. I plavání s tamponem má ale svá pravidla. Díky tomuto článku se můžete vyhnout řadě problémů, které by vám mohly zkazit letní dovolenou. Tohle si musíte přečíst!

žena v bazénu

Vaginální potíže kvůli tamponu? I to je realita letních dnů

Díky tamponům si užijete koupání v bazénu a moři i během menstruace. Nemusíte se bát, že byste se dostala do trapné situace. Tampon má dostatečnou savost. A tady paradoxně nastává problém: může představovat potenciální riziko, když vylezete z vody, protože voda se může dostat přes tampon do pochvy. Pokud si ho včas nevyměníte, může vám nadměrná vlhkost způsobit vaginální potíže.

Neměníte tampon včas? Hrozí syndrom toxického šoku

Tampon obecně vytváří ve vagíně ideální prostředí pro množení mikroorganismů. Absorbuje menstruační krev s dalším vaginálním sekretem, ale vlivem tělesné teploty může dojít k pomnožení patogenů. Proto tampon musíte měnit každé čtyři hodiny. Když ho tam necháte déle, zvýšíte riziko podráždění nebo infekce a ve vzácném případě se může objevit syndrom toxického šoku, kdy bakterie uvolňují toxiny do krevního řečiště.

Po plavání s tamponem vznikne prostředí pro růst kvasinek a bakterií

Když si jdete zaplavat (byť na krátkou dobu), pobyt ve vodě přispěje k vyšší vlhkosti „tam dole“. Tampon absorbuje vodu přes vnější část a provázek, kdy vzniká ideální prostředí pro růst bakterií a kvasinek. Proto gynekologové doporučují, abyste si vyměnila tampon do 1 hodiny od plavání a nejlépe se hned převlékla do suchých plavek.

tampony na dřevěné misce

Podráždění i vyrážka intimních míst po plavání s tamponem

Voda, která se vám dostává přes tampon do pochvy, může vnést do těla určité typy bakterií, sůl nebo chlór v závislosti na tom, zda plavete v rybníku, bazénu nebo moři. Důsledkem toho může být vyrážka nebo podráždění intimních partií.

Menstruace se vám může po pobytu ve vodě zastavit

Co je dobré mít na paměti? Tampon nasaje přes provázek dost vody, a tím absorbuje méně menstruační krve. I z tohoto důvodu je moudré, abyste si vyměnila tampon po pobytu ve vodě. Nenechte se zmást tím, že krvácení je lehčí během plavání nebo krátce po tom, co vylezete z vody. Je to vlivem chladné vody, která může krátkodobě omezit průtok krve. Navíc zvýšený odpor nebo tlak vody může dočasně zabránit vytékání krve. Neznamená to však, že plaváním zastavíte menstruaci, jen dočasně zastavíte vytékání krve.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial