Cestování

PODZIMNÍ TURISTIKA: CO SI OBLÉKNOUT A ZABALIT NA CESTU?

Podzim je pro mnohé z nás jedním z nejkrásnějších ročních období, kdy se můžeme vydat na pěší túru a obdivovat pestrobarevnou krásu přírody. Počasí ale bývá nevyzpytatelné. Co si obléknout a zabalit s sebou na podzimní turistiku, abyste si přivezla domů skvělý outdoorový zážitek?

žena na podzimní turistice

Oblečení na podzimní turistiku

Svrchní oblečení: vrstvěte a vsaďte na funkční materiály

Naučte se šikovně vrstvit oblečení kvůli regulaci teploty, odvodu vlhkosti a ochraně zdraví. Začněte základní vrstvou, která musí odvádět pot od těla. Navlékněte si funkční tričko a na to si oblékněte izolační vrstvu, nejlépe fleecovou mikinu nebo softshellovou bundu. Jako vnější vrstvu zvolte nepromokavou a větruvzdornou bundu, která je určena na podzimní túru.

Spodní oblečení: základem jsou rychleschnoucí materiály

Kalhoty vybírejte z odolných a prodyšných materiálů, které zvládnou náročnější outdoorové aktivity. Snížíte tím riziko podchlazení i přehřátí. I v tomto případě upřednostněte kalhoty z funkčního materiálu, které odvádějí vlhkost a zároveň jsou rychleschnoucí.

Doplňky: nezapomeňte na čepici a rukavice

Nepodceňujte ani pokrývku hlavy. Udržujte hlavu v teple a chraňte pokožku před ostrým slunečním zářením nebo povětrnostními vlivy. V chladnějších dnech si natáhněte zateplené trekové rukavice. Nohy chraňte v ponožkách z merino vlny, které udrží vaše nohy v teple a suchu.

Boty: podle typu terénu

Na podzimní túru vyrazte v kvalitní obuvi vhodnou pro konkrétní terén. Na skalnaté stezky si obujte boty s pevnou podrážkou a podporou kotníků. Pokud půjdete na pěší túru po přístupné trase, postačí vám lehké boty. Všechny typy turistických bot ale musí být prodyšné a zároveň voděodolné. Taková obuv odvádí vlhkost od nohou, reguluje teplotu nohou a zabraňuje přehřátí i prochladnutí v nepříznivých podmínkách.

žena na podzimní turistice

Vybavení a příslušenství na podzimní turistiku

V žádném případě nezapomeňte na potřebné vybavení a příslušenství, které vám může doslova zachránit život. Co si vzít s sebou?

  • Batoh: odolný a přiměřeně velký batoh pro všechny nezbytnosti
  • Navigační nástroje: kompas, topografická mapa, navigace…
  • Tekutiny: opakovaně plnitelná lahev na vodu
  • Občerstvení: svačina, která zvyšuje energii – od sušeného ovoce po energetické tyčinky
  • První pomoc: mini lékárnička s léky
  • Nouzové zařízení: píšťalka, čelovka s náhradními bateriemi, zapalovač…

Je čas nazout turistické boty, popadnout batoh a vyrazit na stezky. Se správným vybavením a oblečením budete připravena na vše, co vám podzim přichystá.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial