Krása

SUCHÝ ŠAMPON: NIČÍ VLASY? A JAK HO BEZPEČNĚ POUŽÍVAT?

Také narážíte na názory, že suchý šampon ničí vlasy? Zjistěte s námi, jestli suchý šampon skutečně poškozuje vlasy a pokožku hlavy a kde se vzal názor, že byste ho neměla používat. Jaké jsou pro a proti suchého šamponu?

žena přemýšlí jestli ničí suchý šampon vlasy

Otázka měsíce: ničí suchý šampon vlasy?

Jedna žena z Belfastu, Nicole Baxter, zjistila, že suchý šampon může vážně poškodit pokožku hlavy a sdílela to s lidmi na Facebooku. I když příspěvek po čase smazala, stal se virálním a obletěl svět.

Nicole pravidelně používala suchý šampon Batiste – dokud si nevšimla červených boláků, puchýřů a lysiny na hlavě, která se stále zvětšovala. Když viděla, co se jí děje, velmi ji to vyděsilo.

Co bylo v původním příspěvku Nicole Baxter?

„Na konci roku jsem šla ke svému praktickému lékaři, protože jsem měla na hlavě lysinu, která se zvětšovala. Kdo mě zná, ví, že se nestresuji a že jsem měla vlasy v pořádku. Pokožka hlavy mě ale svědila, byla šupinatá a měla jsem na ní malé červené vřídky a puchýřky,“ postěžovala si Nicole.

„Šíleně mě pálila celá hlava. Doktorka mě poslala na kožní oddělení v Belfastu. Při úvodní schůzce mi okamžitě diagnostikovali trojúhelníkovou alopecii a bylo mi řečeno, že mi budou muset udělat biopsii pokožky hlavy,“ svěřila se s výsledky na kožním.

A jak její příběh pokračoval? „Čekala mě biopsie pokožky hlavy. Doktorka porovnala pokožku hlavy s fotkami, které měla z první návštěvy. Zeptala se mě, co jsem za posledních 6 až 7 týdnů dělala jinak, co mohlo pomoct ke zlepšení? Odpověděla jsem, že jsem přestala používat suchý šampon. Nic dalšího. Doktorka mi řekla, že je to to nejlepší, co jsem pro sebe mohla udělat. Sdělila mi, že biopsie je zbytečná. Takže jsem opustila nemocnici jen s receptem.“

Nicole dává za vinu vlasovému přípravku. „Suchý šampon způsobil, že mám teď na hlavě tuhle pleš (může a nemusí zarůst) a hroznou pokožku hlavy. Jen si, lidé, myjte vlasy! Za tohle to nestojí.“

Před smazáním byl její příspěvek sdílen více jak 30 000x. Po přívalu negativních zpráv okomentovala svůj původní příspěvek:

„Ve jménu Boha, nikdy v životě by mě nenapadlo, že budu muset vysvětlovat svoji osobní hygienu více než 23 000 lidem!

  • Nepoužila jsem suchý šampon místo řádného mytí vlasů.
  • Očividně jsem měla závažnější reakci než většina lidí.
  • Jsem si jistá, že ostatní značky mají stejné / podobné vedlejší účinky. Batiste je právě ten, který jsem použila já.
  • Nikdy jsem neřekla, že si nemyji vlasy. Ale zdá se mi, že si lidé myslí, že kdybych si myla vlasy, problém by to vyřešilo!“

„Chtěla jsem jen varovat své přátele před problémy, které jsem měla. Poté, co jsem přestala suchý šampon používat, většina příznaků zmizela.“

Je zřejmé, že Nicole měla vážnou reakci na nadměrné užívání suchého šamponu. Neznamená to však, že každý bude mít stejnou reakci.

žena má vlasy ošetřené suchým šamponem

Používáte suchý šampon? Toto jsou možná rizika

1. Lámání vlasů: stejně jako jakékoliv jiné aerosolové vlasové přípravky, suchý šampon obsahuje alkohol. Ten může při častém používání vysušovat vlasy a vést k jejich lámání.

2. Ucpané vlasové folikuly: stejně jako u jiných produktů pro péči o vlasy, může nadměrné používání suchého šamponu a nemytí vlasů způsobit hromadění mazu na pokožce hlavy, což vede ke svědění a potenciálně k bakteriální nebo plísňové infekci vlasového folikulu.

3. Lupy nebo šupinatá pokožka: je zřejmé, že suchý šampon není jako běžný šampon a nečistí vlasy. Znamená to, že na pokožce hlavy neodstraňuje maz. To může vést ke vzniku lupů a plísňové infekci známé jako seboreická dermatitida.

4. Rakovina vaječníků: suché šampony obsahují mastek, který by mohl představovat potenciální riziko pro rozvoj rakoviny. Nedávný výzkum ukázal možnou souvislost mezi používáním bezazbestového mastku a rakovinou vaječníků.

Jak bezpečně používat suchý šampon?

Pokud uvažujete o suchém šamponu, nejprve vyzkoušejte, jak na něj pokožka hlavy reaguje. Zdá se ale, že je problémem frekvence používání. Nezapomeňte, že suchý šampon by neměl být pravidelnou náhradou za mytí vlasů. Používejte ho jen v naléhavých případech.

Sdílejte příspěvek na Facebooku a informujte kamarádky o tom, jak používat suchý šampon!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial