Moje tabu

15 ZNÁMEK EMOCIONÁLNÍHO VYČERPÁNÍ: KDYŽ UŽ PROSTĚ NEMŮŽETE…

Když stres převezme vládu nad vaším životem, nedopadá do dobře. Dříve či později přijde období, kdy budete emocionálně vyčerpaná. Jak poznáte, že k tomu došlo? Máme pro vás 15 příznaků emočního vyčerpání. Zjistěte, jestli se to netýká i vás.

kočka je emocionálně vyčerpaná

Co je emocionální vyčerpání?

Podle odborníků nastává emoční vyčerpání, když cítíte emocionální až fyzickou bolest, která ovlivňuje vaše fungování i vaše chování.

Emocionální vyčerpání dostává váš organismus do ochromující a chronické únavy, která vzniká vlivem dlouhého a intenzivního emočního či duševního vypětí.

Obvykle k němu dochází, když jste v dlouhodobém stresu, ať už kvůli pracovnímu tlaku, pečovatelským povinnostem, osobním problémům, chronickému onemocnění, nedostatku spánku nebo špatné duševní hygieně.

Emocionální vyčerpání je tak důsledkem vyčerpání emocionálních a mentálních zdrojů, což má za následek:

  • podrážděnost
  • snížení motivace
  • pokles koncentrace
  • pocit odpoutanosti
  • ztrátu radosti z úspěchu
  • problémy se spánkem
  • fyzickou únavu
  • pocity beznaděje
  • potíže se soustředěním

Často se to pojí se syndromem vyhoření, což má negativní dopad na celkovou pohodu a fungování člověka.

Lidé však nepoznají včas varovné příznaky. Když zažijete emocionální vyčerpání, nezbývá vám energie na to, abyste se odrazila ode dna. Pro nikoho tento stav není jednoduchý. Když k tomu dojde, potřebujete vědět, jak se vrátit do normálu.

vyčerpaná a ospalá kočka

15 příznaků emocionálního vyčerpání

1. Jste naštvaná a netrpělivá

Když jste emocionálně vyčerpaná… Pravděpodobně máte špatnou náladu kvůli tomu, jak se cítíte. Jste výbušná, podrážděná, netrpělivá a lehce se vytočíte. Je pro vás těžší ovládat emoce. Můžete být také cynická nebo pesimistická.

2. Nemůžete dokončit pracovní úkoly

Když jste emocionálně vyčerpaná… Je pro vás těžké dokončit rozdělanou práci. Máte nevysvětlitelný pocit strachu, ztrácíte pojem o čase a všechno vás rozptyluje. To má za následek, že nedodržíte termíny nebo dokonce nepřijdete některé dny do práce.

Je normální, že vaše produktivita kolísá. Pokud ale cítíte, že je těžší soustředit se a každý úkol vás vyčerpává, je to signál, že není něco v pořádku.

3. Častěji prokrastinujete

Když jste emocionálně vyčerpaná… Začnete prokrastinovat a nezvládáte ničemu věnovat pozornost. To může být nebezpečné, když řídíte nebo přecházíte silnici.

Podle kouče a klinické hypnoterapeutky Keyy Murthy je největším znakem duševního vyčerpání, když zjistíte, že se nedokážete soustředit. „Žádáte lidi, aby zopakovali to, co říkali, nebo si musíte znovu přečíst to, co jste četli. Případně se někde objevíte a zapomenete, proč tam jste, nebo v extrémním případě, jak jste se tam dostali,“ sdílí Murthy.

4. Špatně spíte

Když jste emocionálně vyčerpaná… Trpíte nespavostí nebo máte potíže s usínáním. Jak to, že když jste duševně vyčerpaná, nemůžete spát? Tělo snad nepotřebuje odpočívat? Neříká si o to? Paradoxně ne. Tento druh vyčerpání způsobuje nespavost a zhoršuje zdravotní problémy.

5. Užíváte návykové látky

Když jste emocionálně vyčerpaná… Častěji saháte po návykových látkách, hlavně alkoholu, lécích nebo drogách. Návykové látky ale vyčerpání ještě zhoršují a rozvíjí hlubší duševní únavu. Drogy navíc mohou změnit to, jak se mozek popasuje se stresem a úzkostí a jak ovládá impulzivní chování.

6. Máte depresi

Když jste emocionálně vyčerpaná… Může to být důsledkem depresí. Cítíte se otupělá, nemáte žádnou energii a nic vás netěší. Nezajímáte se o věci, které vás dříve těšily. Je pro vás těžké najít potěšení v čemkoliv. Pokud máte pocity beznaděje, které trvají déle než dva týdny, poraďte se se svým lékařem.

7. Děláte si příliš starosti

Když jste emocionálně vyčerpaná… Neustále si děláte starosti s řadou věcí. Duševní únava vám může podráždit nervový systém a přepnout tělo do režimu boje a útěku.

Murthy k tomu uvádí: „Není v pořádku být psychicky vyčerpaný, stejně jako není v pořádku mít žízeň. Pokud vám tělo vysílá signály žízně, znamená to, že je dehydrované a volá nahlas o pomoc. Když zažíváte duševní vyčerpání, je to proto, že jste si nedali přestávku a váš mozek nyní volá o pomoc tím, že sabotuje vaše myšlení, slova a chování.“

8. Máte zpomalené myšlení

Když jste emocionálně vyčerpaná… Nejste schopná soustředit se na úkol, který je před vámi, a nenacházíte správná slova, když chcete něco popsat. Představte si to jako pocit, když to máte na jazyku, ale nakonec ta správná slova nepřijdou.

9. Mění se vaše stravovací návyky

Když jste emocionálně vyčerpaná… Můžete mít chuť na nezdravá jídla nebo sníte více porcí jídla než obvykle. Tělo tak přetěžujete trávením nezdravých potravin a ubíráte si další energii prudkým zvýšením krevního cukru a jeho následným poklesem.

10. Děláte více chyb

Když jste emocionálně vyčerpaná… Začnete zapomínat a dělat více chyb. To vás dostává do problémů. Psychické vyčerpání vzniká kvůli nadměrným aktivitám a práci. Emoční vyčerpání tak vyléčíte nastolením rovnováhy mezi prací a odpočinkem. Zaměřte se na rozvoj návyků, které vám dají pocit uzemnění a prostor pro relaxaci.

11. Častěji vás něco bolí

Když jste emocionálně vyčerpaná… Trpíte bolestmi hlavy, svalů a zad, žaludečními problémy a dalšími druhy bolestí. Pokud je to možné, vezměte si dovolenou a jeďte pryč. Ubytujte se v penzionu nebo u kamarádky a soustřeďte se na své tělo, mysl a ducha.

12. Nemáte tolik volna

Když jste emocionálně vyčerpaná… Potřebujete si odpočinout od práce. Nebojte se obrátit na odborníky, například psychoterapeuta nebo psychiatra. Jeďte do lázní, na wellness pobyt nebo jděte do přírody.

13. Bezdůvodně pláčete

Když jste emocionálně vyčerpaná… Bezdůvodně brečíte, protože máte přetíženou mysl. Pláč je důsledkem nahromaděného stresu. Mysl a tělo se snaží regulovat emoce, což má za následek nekontrolovatelné výbuchy pláče.

14. Neustále chodíte pozdě

Když jste emocionálně vyčerpaná… Není to jen kvůli špatným návykům, ale i nedostatkem duševní a fyzické energie, kdy nakládáte neefektivně s časem. Je pro vás náročné soustředit se a organizovat si čas, a to vede k tomu, že máte neustále zpoždění.

15. Máte pocit odpojení

Když jste emocionálně vyčerpaná… Máte pocit odpojení. Je pro vás náročné vpustit do svého života další lidi a posilovat stávající vztahy. Odpoutanost se projevuje apatií, nedostatkem zájmu o okolí a pocitem emoční otupělosti.

líná a ospalá kočka

Co dělat, když jste emočně vyčerpaná?

Jakmile si připustíte, že jste duševně vyčerpaná, musíte něco změnit a získat ztracenou rovnováhu a pocit normálnosti.

1. Odstraňte ze svého života stresory

Pokud jste emočně vyčerpaná, měla byste poznat své stresory. Pomůže vám to posunout se vpřed a odstranit stres ze svého života.

Příklad: Máte-li stres v práci, promluvte si s šéfem o tom, jaké změny by vám pomohly. A pokud nebude mít vůli něco změnit nebo víte, že si změnou nepolepšíte, zvažte nové zaměstnání, které by vám přinášelo radost.

2. Jezte zdravěji a omezte alkohol

Jídlo bohaté na vitaminy a minerály je potřebné pro správné fungování těla i nervové soustavy. Vynechte veškeré polotovary, zpracované potraviny, sladkosti a fastfoodová jídla. Uvidíte, že se vám zvýší energie, zmírní chronický stres a možná budete i lépe spát. Ze stravy úplně vyškrtněte alkohol. Narušuje kvalitu spánku a po čase přestává fungovat na zlepšení nálady.

3. Zklidněte se

Pro mozek, tělo a srdce není nic lepšího, než když budete zklidněná a žít v přítomném okamžiku. Zklidnění mysli docílíte meditací, dechovým cvičením nebo procházkami v přírodě.

Nezapomínejte na to, že vám kdykoliv může pomoct blízké okolí a odborníci – od terapeutů až po psychiatry. Jakmile zpozorujete první známky emočního vyčerpání, poraďte se se svým lékařem o dalším postupu.

Sdílejte článek na Facebooku a informujte přátele o emočním vyčerpání!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial