Zdraví

9 MOŽNÝCH PŘÍČIN BOLESTI PŘI SEXU

Máte skvělého partnera, ale neuspokojivý sexuální život. Trápí vás totiž zásadní intimní problém: bolest při sexu. Bolestivý sex je známý také jako dyspareunie a může mít různé příčiny. Jaké? Přečtěte si více o tomto intimním problému.

grep

Příčiny bolesti při sexu

1. Infekce

Sexuálně přenosné pohlavní nemoci, jako je kapavka, chlamydie nebo herpes, mohou způsobit zánět a podráždění, což vede k bolesti při pohlavním styku. K jistému nepohodlí při sexu mohou přispět také infekce močových cest nebo kvasinkové infekce.

2. Vaginální suchost

Vaginální suchost může být způsobena hormonálními změnami v těle, zejména při poklesu hladiny estrogenu během menopauzy, kojení nebo léčby. Vaginální suchost můžou zavinit i některé léky, které snižují přirozenou lubrikaci. Jedná se hlavně o antikoncepční metody a antihistaminika.

3. Zánětlivé onemocnění pánve

Zánětlivé onemocnění pánve je často důsledkem neléčených sexuálně přenosných infekcí, kdy bakterie vystupují z děložního čípku do dělohy a dalších reprodukčních orgánů. To způsobuje zánět a bolest při pohlavním styku. 

4. Endometrióza

Endometrióza zahrnuje abnormální růst tkáně podobné výstelce dělohy mimo dělohu. Tato tkáň může vyvolat bolest při styku, protože reaguje na hormonální změny.

ženu trápí bolest při sexu

5. Vaginismus

Vaginismus je samovolná kontrakce svalů kolem pochvy, což ztěžuje proniknutí penisu do pochvy. Vaginismus může být spojen s úzkostí, strachem nebo minulými traumatickými zážitky.

6. Menopauza

Snížená hladina estrogenu během menopauzy může vést ke změnám vaginálních tkání, včetně ztenčení a suchosti, což přispívá k bolesti při sexu.

7. Psychologické faktory

Stres, úzkost nebo deprese mohou ovlivnit sexuální vzrušení a přirozenou lubrikaci, a to vede k bolesti během pohlavního styku. Traumatické zážitky zase mohou vést k psychologickým bariérám, které se projevují jako bolest při sexu.

8. Poruchy pánevního dna

Různé stavy pánevního dna, jako je dysfunkce, mohou mít za následek křeče nebo oslabení svalů pánevního dna. I to způsobuje bolesti při sexuálních hrátkách.

9. Lékařské zákroky

Radiační terapie nebo chemoterapie mohou ovlivnit sexuální funkce a vyvolat vaginální suchost. Sexuální funkce dále mohou narušit některé chirurgické zákroky ženských pohlavních orgánů.

Pokud vás trápí bolest při sexu, okamžitě se objednejte ke svému gynekologovi a nezkoušejte samoléčbu! Nikdy nevíte, co za bolestí při sexu stojí a zda nejde o závažnější zdravotní problémy.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial