Zaujalo nás

CO OPRAVDU VÍME O ASMR? ZAŽIJTE VZRUŠUJÍCÍ MRAVENČENÍ PO TĚLE I VY!

Projíždíte sociální sítě a najednou narazíte na video, kde někdo šeptá do mikrofonu, s rozkoší mačká bublinkovou fólii nebo pomalu trhá papír. Možná nevíte, o co jde, ale právě jste se setkala s ASMR, fenoménem, který vyvolává příjemné mrazení po celém těle. Pocit začíná na temeni hlavy, sjíždí po krku a končí v oblasti páteře. A věřte nebo ne, spousta lidí si to užívá!

žena s pírkem u mikrofonu dělá ASMR

AMSR zvuky: Nevšední zážitek, který musíte zkusit!

Slyšela jste už o ASMR? Jedná se o videa, která šeptem, pomalými pohyby a specifickými zvuky vyvolávají vzrušující mrazení po těle. Spousta žen při tom relaxuje a užívá si příjemné chvění. Dokonce se hovoří o tom, že ASMR dokáže zmírnit bolest. Co je na tom pravdy?

Stačí, když si pustíte krátké video, a pocítíte úlevu od bolesti? Na tuto otázku zatím neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na vnímavosti každé z nás. Ovšem jedno je jisté: sledování těchto videí přináší nevšední zážitek, který rozhodně stojí za zkoušku!

Vědci potvrdili, že ASMR nás stimuluje

Vědci se snaží zjistit, jestli tato videa skutečně dokáží zlepšit náladu, uvolnit nás a zmírnit bolest. Zkoumali výsledky 54 studií a zjistili, že ASMR má na lidi skutečně pozitivní vliv. A co vy? Patříte mezi ty, které si ASMR užívají?

ASMR v literatuře? Víme, kde ho najdete!

Věděla jste, že ASMR se objevuje v literatuře počátku 20. století? Například ve slavné knize od Virginie Woolfové „Paní Dallowayová“ šeptá chůva do ucha Septimovi, veteránovi z války, a její hlas mu způsobuje vzrušující mrazení po páteři.

Víte, jak vlastně vznikl název „ASMR „?

V roce 2007 se na jednom internetovém fóru rozproudila diskuze o zvláštním mrazivém pocitu, který zažívali někteří lidé. Jeden z účastníků popsal, že to má od dětství, a další se přidali s podobnými zkušenostmi. O tři roky později youtuberka Jennifer Allen vymyslela pro tento fenomén název ASMR, zkratku pro „Autonomous Sensory Meridian Response“.

Takže… Co je to ASMR?

Vědci se shodují, že jde o nezvyklý pocit mravenčení, který začíná na temeni hlavy a sjíždí po krku a páteři. Spouští ho zvláštní zvuky a obrazy, jako šeptání, pomalé pohyby nebo specifické materiály.

Představte si, že vám někdo jemně hladí vlasy, šeptá do ucha nebo pomalu mačká bublinkovou fólii. Ano, to je ASMR!

žena otírá štětec o mikrofon

Co spouští ASMR?

To se liší od člověka k člověku. Někteří zažívají mravenčení při šeptání, další při klepání nehty o tvrdý povrch, jiní při pomalém škrábání. Někteří zažívají stejné pocity při zvucích přírody, jako je šumění stromů nebo bublání potůčku. Neexistuje univerzální spouštěč.

A co vy? Už jste si někdy všimla lechtivého mravenčení při sledování specifického videa nebo poslechu zvuků? Možná jste právě zažila ASMR!

ASMR na stres, úzkost, paměť i tlak

ASMR se stává čím dál tím populárnější. Vědci zkoumali jeho vliv na naše zdraví a výsledky jsou neuvěřitelné! ASMR dokáže snižovat stres a úzkost, a dokonce i krátkodobě zlepšovat paměť. Studie ukázaly, že při sledování ASMR videí se snižuje srdeční frekvence a krevní tlak. Mozkové skeny navíc potvrzují, že ASMR aktivuje oblasti mozku spojené s uvolněním a úlevou od stresu.

Kde najít ASMR videa a jak dosáhnout libých pocitů?

Hledáte způsob, jak se zbavit stresu a uvolnit se? Zkuste ASMR! Sledování videí s relaxačními zvuky, jako je šeptání, kartáčování vlasů nebo klepání na různé předměty, vám může ulevit od stresu a úzkosti. A víte, co je nejlepší? ASMR má nemá žádné vedlejší účinky. Takže pokud se cítíte vnitřně napjatá, pusťte si na pár minut ASMR video.

Jak na to?

  • Vyhledejte na YouTube „ASMR“ a prozkoumejte různé typy videí, abyste zjistila, co vám vyhovuje.
  • Začněte s kratšími videi a postupně se propracujte k delším.
  • Vytvořte si relaxační prostředí: zapalte si svíčku a oblečte si pohodlné oblečení.
  • Nechte se unášet zvuky a pocity a vnímejte, jak se vaše tělo uvolňuje.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial