Moje tabu

EMOČNÍ SLEPOTA: KDYŽ NEDOKÁŽETE PROŽÍVAT EMOCE

Nedokážu prožívat ani popsat svoje emoce. Poznáváte se v tom? Pravděpodobně trpíte emoční slepotou, odborně alexithymií. Jak se emoční slepota projevuje? Jak zasahuje do vašeho života? A jak se naučit mluvit o svých emocích?

žena se svázanýma očima

Emoční slepota ztěžuje život

Alexithymie, známá jako emoční slepota, definuje neschopnost rozpoznat, prožívat a popsat své emoce. Z oficiálního hlediska se nejedná o duševní poruchu.

Nahlíží se na ní jako na symptom, který je spojen s depresí, úzkostí, posttraumatickými zážitky z dětství a fyzickými stavy, například traumatické poranění mozku, epilepsie, roztroušená skleróza nebo Parkinsonova choroba.

Neschopnost vnímat své emoce má nedozírný dopad na vaše duševní zdraví, chování a vztahy. Překvapivé je, že tento stav postihuje desetinu populace. Nejde tedy o nic ojedinělého.

Co způsobuje alexithymii?

Odborníci se nemohou shodnout, co emoční slepotu způsobuje. Mohou k tomu přispět genetické, neurologické a vývojové vady. Často ji považují za osobnostní rys. Přesto je pravděpodobnější, že postihne lidi, které trápí:

Jak alexithymie ovlivňuje životy lidí?

Život s alexithymií není lehký a výrazně ovlivňuje každodenní život a vztahy.

1. Psychologické dopady

Emoční slepota ztěžuje interakci s vaším okolím. Nepoznáte, jestli jsou události nebo situace pro vás nebezpečné a naléhavé. Jste méně vybavena citem, jak se správně rozhodnout.

2. Vztahové dopady

Alexithymie má největší dopad na lidské vztahy. Máte problém rozpoznat emoce druhých, což ztěžuje reakci na vaše potřeby. Máte také potíže s vyjádřením vlastních potřeb ve vztahu, což znamená, že vaše potřeby nebudou uspokojeny.

FAKTA: Lidé s alexithymií mají problém sdílet emoce s ostatními, což vede ke všem typům vztahových problémů.

Lidé vás mohou vnímat jako osobu bez emocí a bez zájmu, což nemusí být nutně pravda. Pravděpodobně však máte problém navázat emocionální spojení ve vztazích, které jsou postaveny na vzájemném emocionálním obnažení a empatii.

srdce jako symbol emoční slepoty

Příklady ze života

1. příklad

Pár je uprostřed hádky kvůli financím. Vypadá to, že se osoba s alexithymií o konverzaci nezajímá nebo je myšlenkami jinde. Osoba bez alexithymie se cítí frustrovaná a snaží se tuto frustraci sdělit partnerovi. V této situaci je nepravděpodobné, že by se konflikt vyřešil. Neřešený konflikt časem vede k nespokojenosti ve vztahu nebo k rozchodu.

2. příklad

Pár se rozhoduje o tom, kde žít, jestli mít děti a jakou práci vykonávat. Osoba bez alexithymie se se cítí kvůli rozhodování ve stresu a chce zpětnou vazbu od svého partnera. Osoba s alexithymií dá partnerovi slabou zpětnou vazbu. Partner bez alexithymie se cítí osamocený a ignorovaný.

3. příklad

Pár má problémy s emocionální a sexuální intimitou. Osoba s alexithymií neumí začít sex ani se svěřit se svými emocemi. To způsobí, že se osoba bez alexithymie cítí nežádoucí a nemilovaná. To může vést k frustraci a nedůvěře ve vztahu.

Jak bojovat s emoční slepotou?

Pokud se potýkáte s alexithymií, existují možnosti, jak se naučit rozpoznat a vyjádřit své pocity. Snazší je to u lidí, u kterých má emoční slepota psychologické příčiny. Proto:

  • Zvažte terapii u zkušeného terapeuta, který s vámi bude trénovat identifikaci emocí a zvyšovat úroveň prožívaných emocí.

Jak pomoct osobě s alexithymií?

Vidět milovaného člověka, jak bojuje s alexithymií, bývá náročné. Nejspíš nevíte, jak mu pomoct. Nabídněte takové osobě tuto podporu:

  • Projevte soucit a snažte se pochopit minulost a duševní rozpoložení takto postihnuté osoby.
  • Zjistěte více o jejích životních zkušenostech a pokuste se přijít na to, co způsobilo její stav.
  • Dejte jí prostor v době, kdy se snaží zjistit, co cítí.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial