Moje tabu

EMOFILIE: KDYŽ SE PŘÍLIŠ RYCHLE ZAMILUJETE

Všechny jsme někdy měly vztahy, ve kterých jsme měly pocit, že je to ten pravý. Kdy jsme se bezhlavě zamilovaly a snily o svatbě, dětech a krásném domku se zahradou. Stane se to jednou, dvakrát za život, kdy vás zamilovanost naprosto pohltí. Co když se vám to ale stává pravidelně? Může za tím být tzv. emofilie.

žena s mužem u žlutého auta

Co je to emofilie?

Emofilií označujeme stav, kdy se rychle a snadno zamilujete. Na první pohled se to může zdát neškodné, ale ve skutečnosti to může mít negativní dopad na váš život. Nejedná se sice o duševní poruchu, ale může to vést k rizikovému chování a navazování bouřlivých vztahů. Pokaždé má žena pocit, že je to „ten pravý“, ještě než se s ním setká osobně nebo než ho stačí poznat.

Vrháte se do vztahu po hlavě

Ženy s emofilií se zamilují, aniž by dotyčného dostatečně poznaly – tedy před fází, kterou většina z nás potřebuje k tomu, aby se zamilovanost dostavila. Znakem emofilie je tedy to, že se rychle zamilujete a okamžitě se emocionálně připoutáte k muži, než se prokáže, že je muž hoden vaší náklonnosti a lásky. Je to nebezpečné v tom, že ignorujete známky toxického chování a varovných signálů, že se k vám muž nehodí. Tyto ženy končí se sebestřednými a narcistickými partnery, protože si muže idealizují.

Stoupá riziko, že se zamilujete do toxického partnera

Zároveň stoupá pravděpodobnost, že se vrhnete do nechráněného sexu na prvních schůzkách. Aby toho nebylo málo, horko těžko se ze vztahu dostáváte, protože jste v něm příliš citově angažovaná. Pokud se tedy zamilujete dříve, než zjistíte, jestli partner není toxický a nebezpečný, podstupujete obrovské riziko pro váš život i zdraví.

Jaké jsou příčiny emofilie?

Bohužel neexistuje jediná známá příčina emofilie. Odborníci se pouze domnívají, že souvisí s hormonální nerovnováhou, kdy máte v těle nedostatek dopaminu a serotoninu. Ženy s emofilí tak mohou být nevěrné, což může být způsobeno touhou zvednout hladinu těchto hormonů přes vzrušení ze zamilovanosti. Emofilie také může souviset s osobnostními rysy, zejména jedná-li se o kombinaci narcismu, machiavelismu a psychopatie. Zároveň ženy s emofilí bez těchto osobnostních rysů mohou tíhnout k partnerům s těmto rysy.

srdce z prstů, slunce a moře

Jak emofilie ovlivňuje vztahy?

Jak možná tušíte, kvůli emofilii mohou být vztahy problematické a může způsobit, že budete přeskakovat z jednoho vztahu do druhého. Počáteční příval chemického koktejlu a hormonů štěstí nemusí trvat dlouho na to, aby vás udržely ve vztahu. Zároveň je pro vás těžké přiznat si, že to nebyl ten pravý partner a leckdy je těžké z takového vztahu odejít a přijmout další prohru.

Nastávají proto dvě situace: ženy s emofilií mají buď příliš krátké, nebo příliš dlouhé vztahy.

Jak překonat emofilii?

Pokud máte pocit, že se rychle zamilujete a nyní poznáváte, že je to ve skutečnosti problém, zkuste tento jednoduchý trik: pořádně se nad vztahem zamyslete a napište si seznam vítaných a nechtěných vlastností, které u budoucího partnera hledáte. Navážete-li vztah, získejte zpětnou vazbu od důvěryhodných přátel a členů rodiny. Mohou vidět věci, které vy přehlížíte.

Shrnutí na závěr: Neidealizujte si muže

Seznamujte se pomalu a s rozvahou. Pokuste se druhého poznat a neidealizujte si muže, kterého jste právě potkala. Sledujte, zda jsou jeho činy v průběhu času v souladu s tím, co říká. Pokud cítíte, že emofilii zkrátka nemáte pod kontrolou, můžete probrat toto téma s terapeutem, psychologem nebo psychiatrem.

Emofilii řešte v době, kdy jste single než ve fázi, kdy hledáte partnera nebo dokonce, kdy jste ve vztahu. Když se jako svobodná žena zastavíte a budete přemýšlet o svých vztazích, můžete zmapovat vzorce svého chování a zapracovat na změně. Zkrátka: nevrhejte se do vztahů po hlavě a jděte na vztahy pomalu. Nespěchejte z jednoho vztahu do druhého.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial