Osobní rozvoj

JAK BÝT SEBEVĚDOMĚJŠÍ: 9 TIPŮ, KTERÉ FUNGUJÍ

Sebevědomí – to je důvěra ve své schopnosti a úsudek. Chybí vám sebedůvěra? Pravdou je, že většina žen pochybuje o sobě samých. Změňte to a inspirujte se v tomto článku, jak být sebevědomější. Přinášíme vám devět tipů, které skutečně fungují!

sebevědomá žena

Mějte svůj život ve svých rukou

Sebevědomí není jen o pocitu důvěry ve vlastní schopnosti. Je to také víra v to, že dokážete ovládat svůj život. Sebevědomí je ale křehká věc. Můžete mít vysoké sebevědomí v určitých oblastech, ale v jiných ne. Přitom sebedůvěra je důležitá pro vaši psychickou pohodu i fyzické zdraví.

9 způsobů, jak být sebevědomější

Díky zdravému sebevědomí se stanete úspěšnější v osobním i profesním životě. Naštěstí existuje několik způsobů, jak si zvýšit sebevědomí. Pomůže vám těchto devět tipů:

1. Přestaňte se srovnávat s ostatními

Srovnáváte se s lidmi ve svém okolí? S influencerkami na Instagramu? Srovnávání s ostatními je přirozené. Ale pravděpodobně vám to sebevědomí nezvýší. Naopak to má opačný efekt. Když se poměřujete s jinými lidmi, cítíte až závist.

NEZAPOMEŇTE: Život není soutěž. Pokud závidíte jiným ženám, připomeňte si své silné stránky a úspěchy. Veďte si deník vděčnosti, za co každý den děkujete osudu. Pomůže vám to soustředit se na svůj život a ne na životy ostatních.

2. Obklopte se pozitivními lidmi

Udělejte si chvilku a zamyslete se nad tím, jak se cítíte se svými přáteli. Povzbuzují vás nebo vás sráží dolů? Soudí vás nebo vás přijímají takovou, jakou jste? Lidé, se kterými trávíte čas, mohou ovlivnit vaše myšlenky a postoje k sobě samé více, než si připouštíte. Věnujte tedy pozornost tomu, jak se cítíte s ostatními.

Obklopte se lidmi, kteří vás milují a chtějí pro vás to nejlepší. Přátelte se s pozitivními lidmi, kteří vás mohou motivovat. Sebevědomí a pozitivní přístup jdou ruku v ruce.

3. Pečujte o své tělo

Tento tip je založen na myšlence, že je těžké mít ze sebe dobrý pocit, když o sebe nepečujete. Když se staráte o své tělo, víte, že děláte něco pozitivního pro svou mysl, tělo a ducha – a díky tomu se budete cítit přirozeně sebevědoměji. Proto dodržujte pravidlo DCRS:

DIETA: Zdravě se stravujte potravinami bohatými na živiny, případně začněte držet šetrnou dietu, která vám pomůže zhubnout. Když dodáte tělu potřebné živiny, budete se cítit zdravější a nabitá energií.

CVIČENÍ: Studie dokazují, že fyzické cvičení zvyšuje sebevědomí. Pravidelná fyzická aktivita vám zlepší pohled na své tělo. Díky tomu se budete cítit jistější a více sexy.

RELAXACE: Udělejte si čas jen sama na sebe a relaxujte. Poslouchejte motivační podcasty, pusťte si relaxační hudbu a nahlédněte do své duše. Zastavte negativní samomluvu a odpojte se od neužitečného mentálního „klábosení“, které narušuje vaši sebedůvěru.

SPÁNEK: Kvalitní spánek je důležitý pro celé tělo včetně psychiky. Když budete pravidelně spát sedm až osm hodin, bude to mít blahodárný vliv na vnímání sebe samé a budete se dívat na svět optimisticky.

4. Buďte k sobě laskavá

Chovejte se k sobě laskavě a soucitně, když uděláte chybu nebo neuspějete. Díky tomu budete emočně stabilnější a pomůže vám to zvládnout náročné situace s náročnými emocemi. Uvědomte si, že být nedokonalá je součástí lidského bytí.

5. Procvičujte si pozitivní sebemluvu

Negativní samomluva omezuje vaše schopnosti a snižuje vám sebevědomí. Přesvědčujete své podvědomí, že něco nezvládnete nebo že je to příliš těžké a neměla byste se do toho pouštět. Pozitivní samomluva naopak podporuje sebesoucit a pomůže vám překonat pochybnosti o sobě samé. Zároveň se dokážete postavit novým výzvám. Máme pro vás několik příkladů, jak si zvýšit sebevědomí:

  • „Nezvládnu to“ nebo „Je to nemožné“ změňte na: „Tohle zvládnu“ nebo „Všechno, co musím udělat, je zkusit to“.
  • „Nikdy nic neudělám správně“ změňte na: „Příště to zvládnu lépe“ nebo „Aspoň jsem se něco naučila“.
  • „Nesnáším mluvení na veřejnosti“ změňte na: „Nemám ráda mluvení na veřejnosti, ale každý máme své silné a slabé stránky“.

6. Čelte svému strachu

Přestaňte věci odkládat do doby, dokud se nebudete cítit sebevědoměji. Jedním z nejlepších způsobů, jak si v těchto situacích vybudovat sebevědomí, je postavit se čelem svým strachům. Pokud se bojíte, že se před někým ztrapníte nebo si myslíte, že něco zkazíte, i tak to zkuste. Mírné pochybnosti o sobě samé vám dokonce pomohou zlepšit výkon. Řekněte si, že je to jen experiment, a uvidíte, co se stane.

Možná zjistíte, že když uděláte pár chyb nebo budete mít trému, neznamená to konec světa. A pokaždé, když se posunete vpřed, získáte větší sebedůvěru.

7. Dělejte věci, ve kterých jste dobrá

Co se stane, když děláte věci, ve kterých jste dobrá? Vaše sebevědomí začne stoupat. Posílíte ještě víc své silné stránky a zvýšíte celkovou spokojenost se svým životem. Ujasněte si, jaké máte silné stránky a využijte je k osobnímu růstu a budování sebevědomí.

sebevědomá žena ve žlutém tričku

8. Naučte se říkat „NE“

Je důležité rozpoznat situace, které mohou pošlapat vaše sebevědomí. Možná zjistíte, že když se účastníte některých činností, cítíte se hůře a ne lépe. Nedělejte činnosti, které vám narušují sebevědomí.

Na druhou stranu se nevyhýbejte všem těmto činnostem, protože určitá míra nepohodlí je součástí procesu osobního růstu. Není ale špatné znát své limity a nastavit si sociální a emocionální hranice. Díky tomu se budete cítit psychicky bezpečněji.

TIP: Sebevědomí je částečně pocit, že máte kontrolu nad svým životem. Až vám příště někdo navrhne, abyste udělala něco, o čem víte, že vám sníží sebevědomí, s omluvou odmítněte. Nemusíte se dané činnosti ale věčně vyhýbat. Jakmile se naučíte být sebevědomější, možná se budete cítit dostatečně silná na to, abyste to zkusila znovu.

9. Stanovte si realistické cíle

Počítejte s tím, že na cestě za vašimi sny několikrát selžete. Musíte zjistit, co funguje. S tím se mohou dostavit pocity, jestli na to máte. Stanovte si proto realistické cíle:

Když si stanovíte velké až nerealistické cíle, ztratíte sebevědomí, když jich nedosáhnete. Naopak realistické cíle jsou snadno dosažitelné. A čím více dosáhnete malých, dílčích cílů, tím větší budete mít sebedůvěru ve své schopnosti.

Napište si, čeho chcete dosáhnout. Dále se zeptejte sama sebe, jakou máte šanci toho dosáhnout. Pokud cítíte, že by to pro vás bylo těžké, udělejte krok zpět a stanovte si realističtější a dosažitelnější cíl.

Příklad: Pokud chcete zhubnout, stanovte si 0,5 kila za týden, nikoliv 10 kilo za měsíc. Když zhubnete půl kila za týden, posílí to vaše sebevědomí.

Sebedůvěra vs. nejistota

Zjistěte, jak se liší sebevědomá žena od žen, které si nejsou jisté:

Sebevědomá žena:

  • Oslavuje úspěch ostatních
  • Jedná otevřeně
  • Hýří optimismem
  • Je ochotná riskovat
  • Směje se sama sobě
  • Umí se samostatně rozhodovat
  • Neustále se sebevzdělává
  • Dokáže si připustit chyby
  • Přijme zodpovědnost

Nejisté ženy:

  • Soudí ostatní a žárlí na ně
  • Jsou pesimistické
  • Mají strach ze změny
  • Skrývají své nedostatky
  • Jsou nerozhodné
  • Považují se za vševědoucí
  • Vymlouvají se
  • Obviňují ze svých neúspěchů ostatní

Být sebevědomá je snem mnoha žen. Zlepšíte svůj výkon, posílíte vztahy s rodinou a přáteli, najdete si vyzrálého chlapa a vyzkoušíte s chutí nové věcí. Víra v sebe sama zvýší vaši odolnost a schopnost čelit jakýmkoliv výzvám.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial