Láska a vztahy

WORKOHOLISMUS JAKO ZABIJÁK VZTAHU: JAK PŘIMĚT PARTNERA, ABY UBRAL PLYN?

Workoholismus je často označován jako „neviditelná závislost“. Žijete s workoholikem? Nejspíš se to negativně podepisuje na vašem vztahu i milostném životě. Jak přimět partnera, aby ubral plyn? Jak předejít rozpadu vztahu či manželství?

muž workoholik trpí workoholismem

Workoholismus jako skrytá závislost

Na rozdíl od alkoholismu nebo drogové závislosti, workoholismus na člověku na první pohled nepoznáte. Většina lidí takového člověka považuje za pracanta a obdivuje jeho vytrvalost. Má to ale jeden zásadní háček: workoholismus je tichý zabiják. Je známo, že ničí fyzické a duševní zdraví a narušuje zdravé vztahy.

Muž workoholik je posedlý svou prací. Věnuje čas a úsilí pouze práci a ve volných chvílích přemýšlí nebo mluví o práci. Tím jsou narušené některé oblasti jeho života, zejména vztahy.

Workoholici chtějí uspokojit materiální a fyzické potřeby generováním vysokého příjmu – a pro většinu z nich to znamená pracovat od svítání do soumraku.

Dopad workoholismu na rodinu a vztahy

I když to není snadné, váš partner se může zbavit závislosti na práci stejně jako závislosti na alkoholu a drogách. Zřejmě ale narážíte na fakt, že práce dává vašemu partnerovi smysl, zvyšuje mu ego a líbí se mu finanční blahobyt, který má díky práci.

Prací naplňuje své emocionální potřeby. Přitom by měl hledat naplnění primárně ve vztahu s vámi.

Muž workoholik buduje nezdravé vztahy

Partner by si měl uvědomit, co se od něj očekává: že bude plnit závazky a povinnosti vůči rodině (vám a vašim dětem). Když ale většinu času a energie spotřebovává na práci, zanedbává vztahy. Ztrácí kontakt s něčím, co je potenciálně mnohem obohacující – zdravým vztahem.

Workoholismus jako útěk před rodičovstvím

Muži workoholici věnují práci stále větší procento svého času a energie. Získávají určité postavení, a tím i větší vnitřní uspokojení. Rodičovství a péče o rodinu je naopak mohou naplňovat méně. Rodičovské povinnosti jim mohou připadat nudné a cítí se v některých situacích neschopní. A tak si myslí, že udělají pro rodinu lépe, když vydělají více peněz.

Výsledek? Nešťastná partnerka, nešťastné děti a nešťastný muž: je těžké být pro muže šťastným, když nejsou šťastni ti, které miluje.

Workoholici hledají vnitřní uspokojení

Muži workoholici by si měli na nějakou dobu vyměnit roli s partnerkou. Zjistit na vlastní kůži, co obnáší úloha ženy. Měli by poznat, čemu se vyhýbali a před čím utíkali. Zatímco žili se svou závislostí, rozpadala se jim rodina.

Muži přijdou na to, že obstarat domácnost a děti bez finanční odměny je mnohem těžší a náročnější než jejich zaměstnání. Promluvte si s partnerem workoholikem, aby trávil doma více času. Je tomu otevřený? Postupně může najít v času s rodinou uspokojivější druh naplnění, než jaké mu přináší krátkodobé návaly radosti v zaměstnání.

Změna práce jako možné řešení

Faktem je, že odchod ze zaměstnání nebo výměna rolí s partnerkou není v dnešní době úplně jednoduchá. Na lidi je vyvíjen tlak, aby tvrdě pracovali a byli produktivní. I tak stojí za zvážení, jestli by si partner neměl najít jinou práci a rozdělit čas mezi práci, rodinu a své zájmy.

9 znaků, že máte manžela workoholika

Muž se nestává workoholikem jen proto, že pracuje přesčas. U mužů workoholiků si můžete všimnout těchto znaků:

  • Jsou v práci častěji než doma.
  • Obvykle mluví jen o práci.
  • Nemají moc přátel, protože nežijí ničím jiným než prací.
  • Jsou nesví, když nejsou v práci.
  • Mají problém se spánkem a soustředěním.
  • Nezajímají je jiné věci než to, co dělají v práci.
  • Mají problém odpojit se od práce, dokonce i během prázdnin nebo víkendů.
  • Potýkají se s pracovním stresem, který ovlivňuje jejich celkovou duševní pohodu.
  • Často obětují své zájmy ve prospěch činností, které souvisí s prací.
muž workoholik trpí workoholismem

11 způsobů, jak jednat s partnerem workoholikem

1. Užívejte si společný čas

Využijte maximálně společný čas. Nejspíš bude nutné, aby partner začlenil čas s vámi do svého pracovního rozvrhu.

2. Povězte mu, jak se cítíte

Místo toho, abyste na něj křičela nebo ho z něčeho obviňovala, povězte mu v klidu, že vás mrzí, že upřednostňuje práci před rodinou. Vysvětlete mu, jak se cítíte. Společně proberte, co oba uděláte pro to, aby se to změnilo. 

3. Nedělejte mu doma scény

I když máte workoholického partnera plné zuby, neměla byste mu nadávat, když je doma. Muž workoholik bude z této domácí atmosféry utíkat. Pokud budete na partnera příliš tlačit, bude trávit více času v práci.

4. Neusnadňujte mu to

Jako partnerka workoholika musíte dělat doma věci, které by měl dělat muž. Neusnadňujte to partnerovi a nechte na něm, ať se věnuje mužským pracím. Stejně tak, když zmešká rodinnou oslavu, měl by to rodině vynahradit.

5. Udělejte mu doma pohodlí

Jedním z nejlepších způsobů, jak se vypořádat s workoholickým manželem, je zajistit mu pohodlí, když je doma. Nechte ho hrát hry nebo relaxovat v jeho oblíbeném křesle. Možná se mu to zalíbí natolik, že bude více času doma.

6. Vytvářejte vzpomínky bez partnera

Zabavte se bez partnera a vytvářejte si vzpomínky bez něho. Pokud pravidelně nestíhá důležité rodinné události, absolvujte je bez něj.

Dříve nebo později si pravděpodobně všimne, že váš život se posunul vpřed. A to může být okamžik, kdy si změní pracovní rozvrh, aby nechyběl na dalších rodinných sešlostech.

7. Vyhledejte odbornou pomoc

Nevíte si rady s workoholickým partnerem? Vyhledejte odbornou pomoc. Promluvte si o tom s terapeutem o samotě nebo si domluvte sezení u párového terapeuta. Nabídne vám několik strategií, jak pracovat s časovým rozvrhem vašeho partnera a nabídne postupy, jak změnit jeho pracovní návyky.

8. Přestaňte se stresovat

Pokud partner ničí vztah workoholismem, ale nechcete se s ním rozejít, pokuste se to zvládnout. Přestaňte se stresovat tím, že nemáte moc to ovlivnit. Podnikejte věci bez něj.

V určité chvíli může workoholik litovat toho, o co přišel. Ale také nemusí. Ujistěte se, že se i dál staráte o sebe, děti a domov a že má každý to, co potřebuje. Nemůžete změnit něčí chování. Partner musí chtít sám.

9. Nastavte novou rutinu

Nemá partner čas na rodinu? Snažte se nastavit novou rutinu, kterou všichni budou muset dodržovat (včetně workoholika). Jak na to? Sejděte se všichni večer u jednoho stolu nebo uspořádejte každý pátek herní večer o sladké odměny.

10. Oslavujte malá vítězství

I když je těžké žít s manželem workoholikem, oslavte každou maličkost, každý pokrok a každou změnu. Malá vítězství vám pomohou udržet si motivaci a naději.

Možná váš manžel začal chodit jednou týdně na večeři domů, a přitom to v minulosti nedělal. Je to něco, co je třeba oslavit a za co mu poděkovat. Dokazuje vám, že mu na vás záleží a že se snaží o změnu.

11. Jděte příkladem

Ukažte svému partnerovi, jak důležitá je rovnováha mezi pracovním a soukromým životem tak, že se tím budete sama řídit. Stanete se příkladem pro celou rodinu.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial