Zdraví

CO POMÁHÁ NA ZÁCPU?

Co jde dovnitř, musí vyjít ven. Když máte zácpu, sáhnete pravděpodobně po projímadle. Jenže často způsobuje bolestivé křeče a nadýmání. Není tedy překvapením, že se ženy obrací k přírodním prostředkům. Co pomáhá na zácpu? Jaké potraviny zařadit do svého jídelníčku?

žena má zácpu

Co je příčinou zácpy?

Hlavní příčinou zácpy je nedostatek tekutin a vlákniny ve stravě a nedostatek pohybu. Zácpu způsobují také některé léky na alergie, proti bolesti, na krevní tlak nebo antidepresiva.

Výzkumy naznačují, že zácpa u žen je běžná v období menopauzy a postmenopauzy. Částečně to může být způsobeno tím, že vám v těle klesá estrogen, který ovlivňuje svalový tonus a kontrakce ve střevech.

Dobrou zprávou je, že v mnoha případech pomohou od zácpy určité potraviny. Nastartují vám trávicí systém i bez projímadel a léků.

Co pomáhá na zácpu?

Na zácpu často stačí, když změníte jídelníček. I malé změny mohou přinést velké výsledky. Pomůže vám v tom tato silná trojice:

  • probiotika + potraviny obsahující vlákninu + tekutiny

Co jíst každý den preventivně proti zácpě?

  • celozrnné potraviny (například luštěniny)
  • 1 kus ovoce s vysokým podílem vlákniny
  • 1 kus zeleniny s vysokým podílem vlákniny
  • 1 porci ořechů nebo semínek
  • jogurt a kefír párkrát do týdne

Kysané mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem probiotik. Co se týče vlákniny, užívejte rozpustnou i nerozpustnou vlákninu:

  • Rozpustná vláknina se nachází v potravinách, jako jsou ovesné otruby, hrách a fazole. Tyto potraviny vás udrží déle sytou.
  • Nerozpustná vláknina potravě procházet žaludkem a střevy rychleji. Najdete ji v ořeších, květáku nebo bramborách.

Zvyšujte příjem vlákniny postupně po dobu několika týdnů, abyste netrpěla průjmem, křečemi a nadýmáním.

Zároveň musíte pít více tekutin, aby vám vláknina zácpu nezhoršila. V průměru byste měla vypít osm sklenic tekutin denně.

jogurt na zácpu

Je jogurt účinný na zácpu?

Zařaďte do svého každodenního jídelníčku alespoň jeden větší jogurt. Uvidíte, že začnete pravidelně chodit na záchod. Potraviny s probiotiky totiž změkčují stolici a usnadňují její průchod.

Nejlepší na zácpu je řecký jogurt s živými aktivními kulturami. Pro jistotu si do jogurtu přimíchejte vlákninu, protože přebytek bílkovin bez dostatečného množství vlákniny může vést k zácpě. Zkuste jogurt posypat ovesnými otrubami, ovocem nebo ořechy.

9 dalších potravin, které pomáhají na zácpu

Přinášíme vám seznam devíti potravin, které zmírňují zácpu a probudí vaše střeva k životu:

1. Kefír

2. Chia semínka

3. Sušené švestky

4. Kiwi

5. Mango

6. Jablka

7. Pomeranče

8. Fazole

9. Brokolice

Některé z nás mohou mít intoleranci na laktózu a potravinové alergie. Pokud máte jakékoliv zdravotní problémy nebo jste neměla stolici již tři dny, navštivte svého lékaře. Vyloučí vážné příčiny zácpy a poradí vám, jak zlepšit trávení.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial