Dieta a výživa

CO SE DĚJE S VAŠÍM TĚLEM PO VYPITÍ JEDNÉ COCA COLY?

Kolové nápoje jsou osvěžující, skvělé k popcornu, vynikající na chuť a taaaak návykové, že si bez nich neumíme představit léto. Určitě jste ale slyšela, že kola není pro tělo dobrá. Ani dietní Coca-Cola, která se tváří nevinně. Udělejte si názor sama – přečtěte si, co se děje ve vašem těle po vypití plechovky Coca-Coly.

lahve coca coly

Co se děje s vaším tělem v prvních 10 minutách?

V plechovce Coca-Coly najdete asi 10 lžiček cukru. A to není málo. Výživoví poradci uvádějí, že kola obsahuje doporučenou denní dávku cukru a tuto hranici byste neměla překračovat. Jak to, že vám z té sladkosti není špatně? A proč chcete další a další doušek koly, když jste tělu dala tolik cukru?

Co se děje s vaším tělem v prvních 20 minutách?

Cukr proniká do těla a prudce vám stoupá hladina cukru v krvi. V tento moment se aktivuje slinivka a snižuje inzulínem hladinu glukózy v krvi. Pozadu nezůstávají ani játra, která rychle přeměňují cukr na tuk.

Co se děje s vaším tělem v prvních 40 minutách?

Vaším tělem proudí kofein a rozšiřuje vám zorničky, zvedá krevní tlak a blokuje receptory, které způsobují ospalost. Játra uvolňují cukr do krevního oběhu.

šťastná žena po vypití jedné coly

Co se děje s vaším tělem v prvních 45 minutách?

Tělo produkuje dopamin, který stimuluje centra slasti v mozku. A vy se na této slasti stáváte závislá. Podobně jako lidé na heroinu. Heroin totiž zvyšuje produkci dopaminu, a vy tak zažíváte pocity podobné pocitům po užití drogy.

Co se děje s vaším tělem v prvních 60 minutách?

Ve vašem těle probíhá koktejl všemožných reakcí:

  • Kyselina fosforečná na sebe váže vápník, hořčík a zinek ve střevě.
  • Vysoká dávka cukru nebo umělých sladidel přispívá k vylučování vápníku močí.
  • Kofein působí močopudně a žene vás na záchod. S močí odchází z těla minerály (vápník, hořčík a zinek), které měly vyživovat kosti.
  • Z těla vyloučíte také sodík, elektrolyty a vodu.
  • V odcházející vodě se vyskytují cenné látky, které mohlo tělo použít pro hydrataci nebo posílení kostí a zubů.

Účinky koly odeznívají a prudce vám klesá hladina cukru v krvi. V této chvíli jste podrážděná, pomalá a unavená. Pokud máte pocit, že potřebujete další přísun energie, hledejte ji v celozrnných potravinách, v ovoci a zelenině.

plechovka coca coly

Pít či nepít sladké perlivé nápoje?

Kdyby lidé tolik nepili sladké perlivé nápoje, klesl by počet pacientů s civilizačními nemocemi. Perlivé nápoje s cukrem mají neblahý vliv na krevní tlak, metabolické poruchy, cukrovku a srdeční choroby.

Určitě se všichni shodneme na tom, že s pitím nealkoholických sladkých nápojů se to nesmí přehánět. Pijte takové nápoje jen příležitostně a raději si dejte neperlivou vodu s citronem a mátou.

Sdílejte článek na Facebooku a povězte přátelům o účincích Coca-Coly.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial