Krása

JAK SE MĚNÍ ŽENSKÉ TĚLO, KDYŽ STÁRNEME?

Když procházíme pubertou, je nám řečeno, že se naše tělo změní. Puberta ale není jediný okamžik, kdy se naše těla mění. Nikdo nemluví o tom, jak se transformuje ženské tělo, když stárneme. Mnoho žen se kvůli tomu za své tělo stydí. Přitom jsou hormonální změny v našem těle normální a nevyhnutelné. Jak konkrétně se mění ženské tělo s přibývajícím věkem?

žena

Stárnutí je přirozené: přiznejte si to a uleví se vám

Zbavte se jednou provždy společenského tlaku, že stárnutí je nežádoucí a musíme proti němu bojovat. Neodmítejte proměnu vašeho těla a nestavte se proti plynutí času. Je to bitva, kterou nemůžete vyhrát.

V honbě za dokonalostí se o proměně ženského těla nemluví. Jako by to bylo společenské tabu.

Když přiberete nebo vám prořídnou vlasy, budete se najednou cítit divně a osamocená s pocitem, že jste selhala. Měla jste víc cvičit? Zdravě se stravovat? Používat drahou kosmetiku? Nestresovat se? Najednou máte pocit, že neděláte dost, abyste zůstala mladá – ale není to pravda. Stárnutí je v pořádku. Vaše tělo se chová a proměňuje normálním způsobem.

Co se to děje s mým tělem?!

Ujišťujeme vás, že stárnutí se dotýká všech žen. Abyste pochopila, co se s vaším tělem děje, přinášíme vám seznam změn, které mohou nastat ve vašem těle, když stárnete. Bez ohledu na to, jak rychle stárnete, je důležité si uvědomit, že v tom nejste sama!

1. Tvar vašeho těla se mění

Je to zcela normální. Nejtěžší na tom je, že se musíte naučit, jak se vkusně obléknout pokaždé, když se změní tvar vašeho těla. Kvůli poklesu estrogenu můžete pozorovat více tuku na břiše, i když nepřiberete na váze.

2. Vaše vlasy a obočí řídne

Najednou nemáte hustou kštici jako v minulosti. A obočí vám prořídlo natolik, že si ho musíte dokreslovat. Je to přirozený proces stárnutí a vliv poklesu pohlavních hormonů. Dochází naopak k mírnému nárůstu testosteronu, kvůli čemuž vám neroste tolik vlasů jako dříve.

3. Svaly a pokožka v podpaží poklesne

Je to důsledek fyziky a hormonů. Ano, můžete se pokusit zhubnout, ale vaše paže nikdy nebudou vypadat, jako když vám bylo 20 let. Pravděpodobně se to stane i s kůží na zádech. Není to odrazem vašeho zdraví ani duševní pohody. Souvisí to jednoduše se ztrátou kolagenu v těle a také s celkovým úbytkem svalové hmoty.

4. Kůže na břiše se vám proměňuje

To platí zejména u žen, kterým v době těhotenství enormně narostlo bříško. Vaše kůže může změnit strukturu a být hrbolatá. Opět to souvisí se změnou hladiny hormonů.

5. Na břichu máte varhánky

Není to jen o usazování tuku. Břicho se vám může různě svraštět a rolovat. Má to co do činění s úbytkem kolagenu, svalové hmoty a poklesem hormonů. Vězte, že se to stává téměř každé ženě.

6. Prsa vám poklesnou

Ani prsa nevydrží gravitační působení. Můžete si je nechat zvednout nebo vylepšit pomocí plastické chirurgie. Pokud je to pro vás důležité, udělejte to. Vaše prsa jsou ale v pořádku bez ohledu na tvar. Jen se ujistěte, že provádíte pravidelné samovyšetření prsou a chodíte na mamograf.

7. Začnete ztrácet svalový tonus

Souvisí to s hormony, elasticitou kůže a změnami v tukové tkáni a pojivových tkáních. Je přirozené nebýt vyrýsovaná, když stárnete. Milujte své tělo a poděkujte mu za to, že je celý život vaší oporou. Zkuste budovat a udržovat svalovou hmotu a svalový tonus pohybem, který má také pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a zachování kostní hmoty. Cvičení rozhodně nevzdávejte jen proto, že vaše tělo nereaguje jako dříve.

usměvavá starší žena

8. Objeví se vám stařecké skvrny

Ano, pravděpodobně budete mít stařecké skvrny. Téměř každá z nás vyšla na slunce bez ochrany proti UV záření, které ovlivňuje naše buňky i po letech. Pokud se vám pigmentové skvrny nelíbí, poraďte se s dermatologem, jak je zesvětlit. Nechte si kůži pravidelně kontrolovat proti rakovině kůže.

9. Bývá těžší udržet si nižší BMI nebo zhubnout

Chcete z nějakého důvodu zhubnout? S přibývajícím věkem to bude těžší. Opět je to o hormonech a metabolismu. Dokonce i ty, které zůstávají pohybově aktivní, ztrácejí svalovou hmotu každou dekádu života, a to již po 30. roku života. Výzkum naznačuje, že svaly nahrazuje tuk. A jelikož svaly spotřebují více kalorií než tuk, méně svalů znamená pomalejší metabolismus a potřebu menšího množství kalorií.

10. Můžete začít nenávidět své prsní implantáty

Mnoho žen, které si nechalo voperovat prsní implantáty ve 20 letech, je už nechtějí mít. Buď si nechají implantáty odstranit z vlastní vůle, nebo kvůli komplikacím.

11. Budou se vám dělat vrásky

Jediný způsob, jak se vyhnout tvorbě vrásek, je „zemřít“. Ano, můžete používat kosmetiku proti vráskám nebo podstoupit plastickou operaci. Jen to není o tom, že budete vypadat mladší. Pouze budete méně vrásčitá. Nezapomeňte si před odchodem ven namazat pleť opalovacím krémem, ale vězte, že vrásky jsou přirozené a jste stále nádherná.

12. Vaše rty budou užší

Některé ženy si všímají, že jsou jejich rty méně plné než v minulosti. Může za to úbytek kolagenu a tukových polštářků v obličeji. Všimnete si toho o to víc, když výrazně zhubnete.

13. Vaše libido klesá

Promluvte si se svým lékařem: mohou existovat způsoby, jak se cítit lépe. Pokles libida vlivem hormonů je obzvlášť nepříjemný, pokud způsobuje vaginální problémy a suchost.

14. Na těle a obličeji se vám objeví chloupky

Nové chloupky na těle a obličeji jsou způsobeny hormonálními změnami. Dermatologové vás jich mohou zbavit laserem.

15. Je mnohem těžší chodit v botách na podpatcích

Většinou to souvisí s přibíráním na váze, krevním oběhem, úbytkem svalové hmoty nebo dokonce s klouby. Pokud se cítíte na podpatcích nekomfortně, vyměňte je za pohodlnější boty.

Je důležité si uvědomit, že tělo každé ženy stárne jinak, včetně celebrit. Můžete si říkat, jak vypadají ve svém věku skvěle. Nezapomínejte ale na to, že mají prostředky na osobní trenéry, kuchaře, plastickou chirurgii i drahé ošetření pleti, na které my, běžné ženy, nemáme.

Zbavte se úzkostí z toho, co si o vás myslí ostatní. Překonejte posedlost být krásnou a mladou jako dvacetileté ženy.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial