Osobní rozvoj

CO DĚLAT, KDYŽ SE BĚHEM LETNÍCH VÍKENDŮ CÍTÍTE OSAMĚLÁ?

Cítíte se během letních víkendů osamělá? Nemáte s kým co podniknout? Sedíte krásné dny doma? Mohlo by se zdát, že každý má nějaké letní plány kromě vás – ale ve skutečnosti tomu tak není. Důkazem jsou skupiny na sociálních sítích, kde jsou desetitisíce osamělých žen. Poradíme vám, jak víkendy zase milovat. Dáme vám tipy na nejlepší skupiny na Facebooku, kde se seznámíte s jinými ženami!

žena sedí sama u stolu v restauraci

Máte z víkendů stavy úzkosti? Nejste sama

Místo, abyste víkendy a volné dny milovala, máte z nich úzkost. Nemáte je s kým strávit. Nemáte žádné plány a neumíte se zabavit sama. Projíždíte kontakty a hledáte, komu byste mohla napsat. Nakonec nikomu nenapíšete, protože nechcete vypadat jako zoufalec. Jakmile přijde víkend, cítíte se ztracená a v depresi. Tento stav prohlubují příspěvky přátel, kteří se vydali na dovolenou, jezdí po výletech a užívají si grilovačky. Jako svobodná žena se necítíte více sama než o víkendu, svátcích nebo dovolené.

Často můžete mít pocit, že jste jediná, kdo to tak cítí. Nahrává tomu fakt, že na pláži a jiných místech potkáváte rodiny nebo hloučky přátel. Ale není tomu tak – ve skutečnosti je pocit osamění běžnější, než si myslíte. Jen ty lidi nevidíte. Možná raději sedí doma jako vy, nebo se příliš soustředíte na dvojice, rodiny a party lidí. Pokud letní víkendy obecně špatně snášíte, zkuste to změnit podle následujících rad.

Zjistěte, co vás nabíjí energií, a věnujte se tomu o víkendech

Ačkoliv se to zdá někomu nelogické, letní měsíce můžete cítit smutek a topit se v depresích. A nemusí to být jen kvůli tomu, že se nemáte komu ozvat. Pokud jste se jako dítě cítila osamělá nebo jste léto neměla ráda z jiného důvodu, tato traumata se pravděpodobně uložila do vašeho podvědomí. Nepomáhá tomu ani společenský tlak, abychom dělali typické letní věci, jako je grilování, válení u bazénu, návštěva festivalů nebo popíjení piva.

Podle psychologů byste se měla k letním víkendům chovat jako ke každým jiným dnům a upřednostňovat věci, která vás činí skutečně šťastné. Chcete strávit prázdninový víkend sledováním filmů? V tomto směru nejsou žádné limity. Neexistuje žádné pravidlo, které by říkalo, jak trávit čas a co je dobré a co špatné.

žena si čte v přírodě

Co dělat, když se cítíte o víkendech osamělá?

Zkuste si napsat na papír, kdy jste se naposledy cítila nabita energií, když jste byla sama: bylo to díky čtení pikantní knihy? Procházením muzeí? Toulkám lesem? Cokoliv vám rozjasní víkendové dny, dělejte to. Nepřemýšlejte nad tím, jestli je to pro ostatní hloupé nebo nezábavné. Udělejte z těchto činností či aktivit víkendové tradice.

Co takhle dopřát si každou sobotu půlhodinovou masáž? Zajít do oblíbeného obchodu? Dát si kávu v klidné, útulné kavárně? Zacvičit si v přírodě? Může to být cokoliv, na co se budete těšit.

Dejte si pauzu od sociálních médií, aplikací a seznamek, které vás stresují

Příspěvky na sociálních sítích vám na náladě nepřidají. I když víte, že to jsou „přikrášlené“ životy cizích lidí, vidíte v tom určitý odraz svého života. O to více si uvědomujete svou realitu, protože se neubráníte srovnání. Proto si zapamatujte následující slova: o víkendech, dovolené nebo kdykoliv, kdy se cítíte osamělá a bez sebevědomí, nebuďte na sociálních sítích.

Totéž platí pro jakoukoliv aplikaci, která vám způsobuje stres. Možná to nemá nic společného s vaší osamělostí, ale může to ve vás vyvolat úzkost. Nečtěte zprávy, které jsou plné válečných titulků, vražd a katastrof. Stejně tak se vyhněte seznamovacím aplikacím, které vám mohou zhoršit náladu svou povrchností.

Nebojte se oslovit jiné lidi

Když si prohlížíte příspěvky svých přátel z dovolené a večírků, máte o to větší pocit, že jste jediný člověk, který nemá víkendové plány. Ale není to tak. Je pravděpodobné, že jsou ve vašem okolí lidé, kteří se cítí úplně stejně. I když vám představa odmítnutí způsobuje další úzkost, zariskujte. Napište například: „Ahoj, tenhle víkend nemám žádné plány. Jak jsi na tom ty? Nechceš se vidět? Abych byla upřímná, v poslední době se cítím trochu osamělá a ráda bych tě viděla.“

osamělá žena sedí v trávě a dívá se na jezero

Staňte se dobrovolníkem, přihlaste se do kurzu nebo se přidejte do FB skupin

Chtěla byste strávit volné dny mezi lidmi? Zkuste se přihlásit na dobrovolnické akce, absolvujte víkendové kurzy nebo si najděte na Facebooku zájmové skupiny, kde se lidé seznamují skrz své koníčky.

TIPY na skupiny na Facebooku

  • Ženy cestující po světě samy
  • Hledám druhého na dovolenou (nejen pro singles)
  • Hledá se kámoška. Značka: bez dětí
  • Víkendovky
  • Kreativní kurzy
  • Toulky Českem – cestování a výlety
  • Hledám kamaráda, kamarádku na dovolené, výlety, kávu…
  • Pohodáři 40+ (40-60) / Výlety na pohodu

Výměna… Myšlenek!

Psychologové doporučují techniku pro zvládání víkendové úzkosti, tzv. výměnu myšlenek. Tato technika spočívá v nahrazení úzkostných nebo negativních myšlenek těmi pozitivními. Zeptejte se sama sebe: „Jaká myšlenka by mi v tuto chvíli zlepšila náladu, i kdyby jen trošku?“ Je to vědomí, že můžete kdykoliv zavolat své mamince? Nebo radost z toho, že vás bezpodmínečně miluje psí mazlíček? Ať je to cokoliv, připomínejte si, že nejste sama.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial